Автор работы: Пользователь скрыл имя, 28 Ноября 2013 в 22:15, курсовая работа
Мета дослідження – теоретично обгрунтувати і практично перевірити ефективність використання різнопланових завдань для розвитку навичок аудіювання,визначити основні принципи, що сприяють кращому сприйманню аудіювання учнями середньої школи.
Завдання дослідження:
На основі аналізу наукових джерел з теми дослідження розкрити сутність навчання аудіюванню, визначаючи всі його функції;
Теоретично обґрунтувати необхідність використання системи різнопланових завдань,із врахуванням вікових особоливостей учнівпри формуванні навичок аудіювання.
Практично перевірити ефективність використання різнопланових завданьнавести для розвитку навичок аудіювання та розвиток мовленнєвої компетенції вцілому.
Тема: «A TACTFUL NEPHEW»
Мета: розвивати навички аудіювання та усного мовлення , вміння висловлювати власні думки щодо прослуханого змісту; розвивати вміння бачити причинно-наслідкові зв’язки, прогнозувати події за окремими ознаками, виокремлювати головне з другорядного; прищеплювати інтерес до художньої літератури, виховувати вміння працювати колегіально.
Обладнання: магнітофон, книга з текстом, ілюстрація, 2-3 дипломи «найкращому провіснику».
Хід уроку.
І.Вступ.
We are going to listen to the story “ A Tactful nephew” after B.Sexelby. your tasks will be various, such as to understand the story and its main idea, to predict the events before listening to the text in general and to its paragraphs in particular, express your own attitude to the text.
I have diplomas for the best foretellers. Try to do your best to predict the events of the story and you will be awarded these memorable diplomas.
ІІ.Основна частина уроку.
1. Постановка та обговорення завдань до всього тексту.
A. Look at the blackboard. You can see the title of the text, a few unknown words and phrases with definitions and illustration to the text. With the help of these prompts you are to predict the plot of the story. But let’s read out the words and their definitions first.
To throng = to move as a crowd in a certain direction.
To irritate = to make smb angry, annoyed.
Graceless = shameless, spoil.
Recipient = a person who receives smth.
Cordially = friendly.
Envy = the feeling of wishing to have what smb else has or to be like smb else/
To summon assistance = to call people together to help smb.
-- So what might this story be about? Work in pairs for a minute and tell us your variants. After we have listened to the text we will see how well you can predict.
Після короткого обговорення учні висловлюють свої ідеї.
We’ll try to remember your variants and at the end of the lesson we’ll compare them to the real facts.
B. Now write down a few questions to the text to which you would like to have the correct answers.
2. Поетапна антиципація, обговорення та аудіювання.
А. Let’s look at the picture again. Discuss with your partner and tell us who these people might be (are they friends? Relatives?).
Після того як учні виловили свої міркування, вони слухають перший абзац.
-- So, what is the correct answer to my question? Who are these people?
Учні висловлюють інформацію відповідно до тексту.
B. – A few presents will be mentioned in the second paragraph. They are all for the rich old man. What can his poor expectant relatives give him? What might the gifts be?
Учні висловлюють свої припущення.
-- I have one more task for the second paragraph. Give your reasons why the relatives showered presents on the rich man? (Are they sorry for him? Is he seriously ill?).
Учні висловлюють свої ідеї.
Прослуховування другого абзацу.
-- Which of you managed to guess at least one present?
Now let’s enumerate all the gifts mentioned in the story.
-- As for the reasons of showering presents on the rich man. What are they according to the text?
C. As far as the third part of the text is concerned, try to predict the old man’s feelings for the presents.
Учні пропонують власні варіанти, відбувається обговорення.
Now listen to the third part and see which of you has predicted correctly.
Прослуховування, обговорення.
D. In the following part of the text the main character appears eventually. Who can it be? Of course, it’s the nephew.
Judging by the title, he is a factful nephew. Is it really so? Try to predict what other features of character the nephew might have.
Учні висловлюють свої припущення.
In a few minutes we’ll know for sure what other qualities he possesses and what kind of person he is.
But I have one more task to the fourth part. As we already know, it was a custom with the relatives to shower presents on the rich old man. Do you think the nephew is going to make a present too?
Обговорення та висловлювання своїх передбачень.
Прослуховування четвертого абзацу.
Answer my question again, this time according to the text.
-- What kind of man is the nephew?
What features of character does he have?
-- Is he going to make a small gift to his uncle?
-- Was he really tactful?
E. While listening to the following part, try to find the cause and the effect of the events described. Try to formulate them in 1-2 sentences.
Учні слухають п’ятий, шостий, сьомий абзаци.
Орієнтовні відповіді учнів.
-- The nephew gave his uncle a small present. This is the cause. The effect of this action is that the old man liked the gift, his face cleared and he embraced his nephew cordially.
Учні обговорюють текст та висловлюються.
Listen to the end of the story. Does it correspond to your thoughts? What actually happened to the main characters?
Завершальна частина уроку.
We have listened to the whole text. Now let’s get back to the very beginning of the lesson, when you had to predict the plot. Can you tell me which of you has succeeded in it? Whose variant was the closest to the text?
As for writing pre-listening questions, have you found the answers to any of them? To how many ?
Give your short appraisals of the text.
And the final touch. Whom do you think we shall give the diplomas for the best prediction?
Вручення дипломів. Виставлення оцінок.